Доминиращото значение на конфликта се състои в това да излезем от модела на взаимоотношенията, усвоени от родителите ни, като този начин да създадем една уникална, непозната до сега култура, на взаимоотношения между двама възрастни. Сбогуването с родителите ни означава признанието, че никога няма да получим това, което баща ни и майка ни не са могли да ни дадат. Когато това прозрение е почувствано с всичките му последствия, става ясно, че всичко, което ни е липсвало принадлежи на драмата от детството. Тогава отчаянието, с което искаме да принудим партньора ни да стане по-добрия родител за нас, може да приключи. По този начин, любовта, която партньорът може да ни даде вече не е заместител на родителската любов, а е нов начин на внимание и подкрепа.

Imago konsultirane
ИМАГО КОНСУЛТИРАНЕТО  е интегрален модел за работа с двойки, при които е възникнал конфликт или дълбока криза. Имаго на латински език означава „образ”, огледален образ или идея. Според Имаго консултирането, конфликтите между партньорите се дължат 10% на самите тях и 90% на родителите им.

В това освободено пространство на зряла компетентност за свързване възникват нови възможности, които се намират отвъд очакванията на родителското даване. Неизменна част от човешката природа е това, че родителската любов е тази, която продължава да ни подхранва в продължение на още едно-две десетилетия, а зрялата любов е тази, която продължава да ни подхранва през останала част от живота ни. Но… нейните съкровища и възможности могат да се проявят само тогава, когато са изцелени нараняванията от родителската любов. Това се случва, когато зад тези наранявания, причинени от родителите ни видим тяхната истинска, макар и несъвършена любов към нас.

Изцелението означава също, че човешката свързаност трансцендира индивидуализиращата отделеност. Отвъд всичките разлики между мъжко и женско начало, прогресивните и регресивните ролеви модели(концепцията за колизиите), отразяването на сянката и т.н.., започва да действа духовната реалност, която ни дава достъп до дълбочината на вътрешната ни уникалност. На това ниво, да бъдеш човешко същество, означава да растеш, да се развиваш и да споделяш живота си в заедност. На този етап, различията ни служат като подканване, импулси и подхранваща почва, целящи да се преодолее отделеността и да навлезем в единството на различията. Тогава пристъпваме в четвъртата фаза.

Първа фаза: Влюбване >

Втора фаза: Конфликтът >

Четвърта фаза: Живеене-растеж-проявление >

Четирите фази на връзката – обобщение

Снимка на 5688709 от Pixabay

Из „Из учебно ръководство към ИИР по „Интегрално консултиране“

Може да харесате още ..

Вашият коментар